Jak ogrzać wysokie pomieszczenie?

Kupiłem kilkunastoletni dom z antresolą i teraz zamierzam go remontować. Chcę przy okazji zmodernizować także instalację centralnego ogrzewania i zmienić sposób ogrzewania salonu, bo dotychczasowy (tradycyjny – grzejniki pod oknami) nie ogrzewa go wystarczająco.
Tradycyjny system centralnego ogrzewania z grzejnikami konwekcyjnymi zawieszonymi pod oknami – sprawdza się dobrze w pomieszczeniach o standardowej wysokości. Powietrze ogrzane przez grzejnik – lżejsze od zimnego napływającego do pomieszczenia na przykład przez nawiewniki – unosi się, dociera pod sam sufit i przemieszcza w kierunku przeciwległej ściany. Mimo unoszenia się pozostaje w strefie przebywania ludzi. W wysokim salonie sufit nie zatrzymuje strumienia ciepłego powietrza i przemieszcza się ono aż pod dach domu (albo strop drugiej kondygnacji, jeśli dom jest wyższy). Na dole, w salonie, gdzie jest najbardziej potrzebne, pozostaje go niewiele. Z tego powodu w wysokich pomieszczeniach (na przykład w domach z antresolą) lepiej od grzejników na ścianach sprawuje się ogrzewanie podłogowe.
W tego rodzaju ogrzewaniu ciepło jest w znacznym stopniu przekazywane przez promieniowanie (od podłogi w kierunku przedmiotów i ludzi znajdujących się w pomieszczeniu), a tylko w niewielkiej części przez konwekcję, ponieważ podłoga ma temperaturę 25-29°C, czyli zaledwie o kilka stopni wyższą niż powietrze w domu. Wysokość pomieszczenia nie ma istotnego wpływu na taki sposób rozchodzenia się ciepła i komfort cieplny przebywających w nim osób. Temperatura rozkłada się równomiernie i w sposób najbardziej odpowiedni dla organizmu człowieka – jest najwyższa w pobliżu podłogi i stopniowo maleje wraz ze wzrostem wysokości