Poliuretan

Co to jest? Jako termoizolację stosuje się piankę poliuretanową powstającą przez spienianie poliuretanu oznaczanego symbolem PUR i płyty poliuretanowe produkowane z poliuretanu PUR lub jego nowszej odmiany PUR P1R niezawierającej formaldehydu ani włókien. Czym się charakteryzuje? Współczynnik przewodzenia ciepła A pianki poliuretanowej wynosi 0,021-0,023 W/(m-K). Bardzo dobrze wypełnia ona izolowaną powierzchnię, wyrównuje wszelkie krzywizny lub ubytki w podłożu. Jest odporna na działanie wody i pary wodnej – przy ciągłych opadach jej maksymalna nasiąkliwość wynosi X. Wykonana z niej izolacja ma  bardzo dobrą przyczepność do podłoża i jest lekka. Można ją aplikować na blachę, papę, beton i drewno. Pokryty pianką dach płaski wystarczy jedynie pokryć farbą zawierającą filtr UV.

Na ścianach zewnętrznych zaizolowanych pianką robi się elewację z sidingu.
Pianka poliuretanowa może wchodzić w reakcję z folią polietylenową, nie należy, więc łączyć tych dwóch materiałów.

Powierzchnia płyt poliuretanowych (zależnie od przeznaczenia) może być wykończona folią aluminiową, włókniną, płytą g-k, OSB, silikatową i innymi materiałami. Mają one niski współczynnik przewodzenia ciepła A- najczęściej od 0,023 do 0,030 W/(m-K). Poliuretan, z którego wykonane są płyty, ma z reguły nasiąkliwość do 10%, dlatego trzeba go stosować razem z izolacją przeciwwilgociową. Jest ona niezbędna nawet wtedy, gdy w dachach płaskich stosuje się płyty z zagęszczonego poliuretanu (PUR PIR) o nasiąkliwości 2-3%.
Nowoczesne płyty poliuretanowe wykorzystuje się do ocieplenia dachu i ścian zewnętrznych. Ich krawędzie mogą być proste lub do łączenia na wpust-wypust. Płyty do ocieplenia dachów mają dookoła połączenia zaciskowe wpust-wypust i podłużne połączenie z zakładem. Stosując płyty poliuretanowe, można zrezygnować z wiatro- i paroizolacji.