Styropian do izolowania dachów skośnych

Styropian nie jest popularny jako produkt do takiego właśnie zastosowania. Wielu inwestorów nawet nie wie, że może być do tego użyty. Do ocieplenia dachu skośnego najlepiej nadają się płyty sprężyste. Mają budowę harmonijkową i dzięki temu mogą ściśle wypełniać przestrzenie między drewnianymi elementami konstrukcyjnymi. Można też nacinać zwykłe płyty, aby uzyskać podobny efekt, ale jest to trudne, a przede wszystkim mozolne zajęcie.
Skosy można też ocieplać od zewnątrz, układając termoizolację na krokwiach lub na sztywnym poszyciu. Używa się do tego twardych płyt, takich samych jak na dachy płaskie, lub styropianu wodoodpornego. Świetnie sprawdzą się również kształtki, które oprócz tego, że zapewnią odpowiednią izolacyjność termiczną, utworzą też oparcie dla pokrycia dachowego. Niestety, nadają się tylko pod różnego rodzaju dachówki i blachodachówkę w postaci długich wąskich arkuszy.
Poddasze można również ocieplić od środka, układając styropian od spodu krokwi. Stosuje się do tego miękkie płyty styropianowe EPS 50-042 mocowane między elementami stalowego rusztu. Do rusztu można zamocować okładzinę, na przykład z płyt g-k, lub dołożyć dodatkową warstwę ociepleniową, montując płyty zespolone ze styropianem. Niestety, przy takiej izolacji zmniejsza się znacznie kubatura poddasza.