Ranking murowanych ścian działowych

Olimpiada się skończyła, ale nie w konkurencjach budowlanych. Tu wciąż trwa zaciekła walka pomiędzy murowanymi ścianami działowymi. Która z nich zdobędzie najwięcej złotych medali?

Ściany działowe nie przenoszą żadnego ciężaru poza własnym, ich grubość zazwyczaj nie przekracza
19 cm. Stawia się je przeważnie po wy-murowaniu ścian zewnętrznych. Z lenistwa, dla własnej wygody, ściany działowe budujemy przeważnie z tego samego materiału co pozostałe. Jedno zamówienie, jeden transport, jedna technologia. Warto jednak pomyśleć, czy do przegradzania pomieszczeń nie użyć innego budulca. W końcu to, co dobre na ściany zewnętrzne, nie musi być najkorzystniejsze do zabudowy wnętrz.
Niedościgniony ideał
Czy istnieje idealna ściana działowa? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, jakie cechy powinna mieć, aby uznać ją za najlepszą. Niestety, niektóre będą się wykluczać. Oto parametry wyznaczające jakość:

Izolacyjność akustyczna – ściana działowa odgradza jedno pomieszczenie od drugiego. Powinna więc powstrzymywać hałas. Izola-cyjność akustyczna wzrasta wraz z gęstością, masą i grubością ściany. Obrazuje ją wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej R’A1 wyrażany w decybelach – dB. Im jest wyższy, tym korzystniejszy. Nie powinien być mniejszy niż 30-35 dB;